Aktualności dla bierzmowanych

Teksty oznaczone czerwonym drukiem należy nauczyć się na pamięć.

Dialog wstępny

1. Kapłan: Czcigodny ojcze, Kościół święty prosi przeze mnie o udzielenie sakramentu bierzmowania zgromadzonej tu młodzieży parafii św. Wojciecha w Gorzowie Wlkp.
  2. Biskup: Czy młodzież ta wie, jak wielki dar otrzymuje w tym sakramencie i czy przygotowała się należycie do jego przyjęcia?
  3. Kapłan: Jestem przekonany, że wszyscy przygotowali się do bierzmowania, uczestniczyli bowiem przez szereg dni w słuchaniu słowa Bożego i wspólnej modlitwie oraz przystąpili do sakramentu pokuty.
  4. Biskup: Droga młodzieży, powiedzcie przed zgromadzonym tu Kościołem, jakich łask oczekujecie od Boga w tym sakramencie?
  5. Kandydaci:Pragniemy, / aby Duch Święty, / którego otrzymamy, / umocnił nas /  do mężnego wyznawania wiary / i do postępowania  / według jej zasad. / Amen.

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

1. Biskup: Pytam każdego z Was:
    Czy wyrzekasz się szatana, wszystkich jego spraw i pokus?
  2. Kandydaci: Wyrzekam się.
  3. Biskup: Czy wierzysz w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?
  4. Kandydaci:Wierzę.
  5. Biskup: Czy wierzysz w Jezusa Chrystusa, Jego Syna jedynego, a naszego Pana, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca?
  6. Kandydaci:Wierzę.
  7. Biskup: Czy wierzysz w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, którego masz dzisiaj otrzymać w sakramencie bierzmowania, tak jak Apostołowie otrzymali Go w dzień Pięćdziesiątnicy?
  8. Kandydaci:Wierzę.
  9. Biskup: Czy wierzysz w święty Kościół powszechny, obcowanie Świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?
  10. Kandydaci:Wierzę.
  11. Biskup: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.
  12. Kandydaci: Amen.

1. Biskup: Przyjmij znamię daru Ducha Świętego.
  2. Bierzmowany: Amen.
  3. Biskup: Pokój z tobą.
  4. Bierzmowany: I z duchem Twoim.

Błogosławieństwo końcowe

1. Biskup: Pan z wami.
  2. Bierzmowani: I z duchem twoim.
  3. Biskup: Niech imię Pańskie będzie błogosławione.
  4. Bierzmowani: Teraz i na wieki.
  5. Biskup: Wspomożenie nasze w imieniu Pana.
  6. Bierzmowani: Który stworzył niebo i ziemię.
  7. Biskup: Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn i Duch Święty.
  8. Bierzmowani: Amen.
  9. Biskup: Idźcie w pokoju Chrystusa..
  10. Bierzmowani: Bogu niech będą dzięki.