7 sierpień 2016r.

Pożegnanie Księdza Proboszcza

„W życiu człowieka są takie chwile,
że pamięć o nich długo zostanie
dla nas jest taką smutną chwilą
księdza proboszcza pożegnanie

Ta fala wzruszeń i rozrzewnienia
tak w sercach naszych się wezbrała,
że snutym sercem i pustą duszą
żegna proboszcza parafia cała

Niebo swą łaską i swą pomocą
niech Cię wspomaga przez długie lata,
a czasem nich ksiądz wspomni Śródborów
bo cząstka księdza wśród nas została „

Czcigodny Księże Proboszczu!

Księga Koheleta mówi:” Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem”, ale my Parafianie w Śródborowie nie wierzyliśmy, że ten czas tak szybko dosięgnie naszej parafii.

Dlatego więc w dniu dzisiejszym z wielkim żalem i łzą w oku żegnamy naszego Proboszcza Księdza Kanonika Jana, który odchodzi od nas, by pełnić posługę kapłańską w innej miejscowości.

Kiedy myślą sięgamy wstecz to pamiętamy, jak 10 lat temu przybył Ksiądz do naszej parafii w Śródborowie. Od tej chwili parafia zyskiwała wiele łask z daru Twego pięknego kapłaństwa, w wymiarze duchowym, jak i materialnym. Dzisiaj, po tylu latach, każdy z nas rozumie słowa: ”Żyj i pracuj tak, aby ślady Twoich stóp przetrwały Ciebie.” My ślady pracy Księdza w parafii dostrzegamy wokół, a ślady pracy duszpasterskiej tkwią w naszych sercach.

W pamięci mieszkańców pozostanie Ksiądz jako kapłan, dzięki któremu nasza świątynia odzyskała swój blask i wypiękniała. Innego wyglądu nabrał także teren wokół kościoła. Z inicjatywy księdza zrobiono nowe schody do kościoła oraz chodnik prowadzący od bramy. Wymienione zostały również wszystkie okna w kościele, zrobiony został napęd elektryczny dzwonów, odnowione zostało Prezbiterium i dobudowany przedsionek. Przeprowadzono remont niektórych pomieszczeń na plebanii: wymieniono okna, ocieplono budynek z jednoczesnym pomalowaniem elewacji zewnętrznej, wymieniono dach. Wymieniliśmy tylko niektóre z wykonanych prac, chociaż zrobiono o wiele więcej.

Należy podkreślić, że współpraca Księdza z parafią była wspaniała, dlatego efekty wykonanych prac są widoczne. Wszystkie dzieła w parafii zostały wykonane z udziałem wielu życzliwych ludzi, których potrafił Ksiądz zachęcić do pracy w kościele. Łączył Ksiądz parafian, nie dzielił. Dał nam wspaniałą lekcję służby Bogu i bliźniemu w konkretnych czynach i decyzjach.

Trudno byłoby dzisiaj wskazać „wszystkie dzieła rąk Twoich”, ale patrząc na owoce pracy księdza Proboszcza dostrzegamy w niej miłość i dobroć, jakie kryje serce z miłości do Boga i ludzi. Bóg zapłać Księdzu za wszystkie sprawowane u nas ofiary Mszy Świętej, za słowa nauk, kazań, które płynęły z Twego serca prosto do naszych serc.

Bóg zapłać za wspólne modlitwy, spowiedzi, udzielone Komunie Święte, za śluby, chrzty i pogrzeby.

Wielu z nas podziwia Księdza wierność wyznaczonym zasadom, ofiarną służbę drugiemu człowiekowi. Chcielibyśmy powiedzieć znacznie więcej, ale nawet najpiękniejsze słowa nie wyrażą tego, co czują dziś nasze serca. Dziś wdzięczność za wszystko, czego dzięki Księdzu doświadczyliśmy, wyrażamy naszą modlitwą i różami, które Księdzu ofiarowujemy. Każda z tych 10 róż niech będzie podziękowaniem za każdy rok pracy duszpasterskiej Księdza Proboszcza w naszej parafii. Niech Matka Boża przytuli Księdza do swego Niepokalanego Serca, otoczy opieką, chroni zdrowie, dodaje siły w dalszych latach trudnej i odpowiedzialnej pracy kapłańskiej.

Księże Proboszczu – Bóg zapłać za Twoją obecność wśród nas!